понеділок, 20 січня 2025 р.

10 цікавих фактів про бібліотеки світу!

 

1.У США, штат Канзас, є бібліотека, яка має вигляд величезної книжкової полиці.
2. Невелика бібліотека є навіть на борту Міжнародної Космічної Станції. Це єдина на поточний момент бібліотека в космосі. Книг в ній близько ста штук.
3. Система класифікації книг за жанрами вперше з'явилася в Стародавньому Китаї.
4. У Нью-Йорку функціонують безкоштовні публічні міні-бібліотека, такі собі будки для одного читача з книгами всередині. Скористатися ними може будь-хто.
5. Національна бібліотека Франції була заснована близько 7 століть назад. З тих пір вона кілька разів переїжджала, але вона працює до цих пір.
6. Перша пересувна бібліотека, відповідно до британського щомісячника The British Workman, з'явилася 1857 року. У цей час вона їздила по колу з восьми сіл у Камбрії. Вікторіанський купець та філантроп Джордж Мур створив проект з метою «поширити добру літературу серед сільського населення». Бібліотека Уоррінгтона, створена в 1858 році, стала ще однією ранньою британською пересувною бібліотекою.
7. У Сінгапурській публічній бібліотеці є багато-багато окремих читальних залів, щоб відвідувачі не чули один одного.
8. У знаменитому Єльському університеті є бібліотека без вікон. Але світла там і без них вистачає, оскільки зовнішня її стіна виконана з дорогого мармуру, який частково пропускає сонячне світло.
9. Всього в бібліотеках світу зберігається близько 130 млн унікальних видань.
10. Найбільш давня бібліотека, створена шумерської цивілізацією, існувала в середині 2 тисячоліття до нашої ери.

Що ми не знали про бібліотеки?

 Кілька цікавих фактів з бібліотечної історії. 

 
Перші згадки про бібліотеку сягають ІІІ ст. до н.е. Ще в часи Шумерської держави книги-таблички зберігали у спеціальних глиняних глечиках, на які вішали свого роду маленькі етикетки з вказівкою тематики текстів. Люди вірили, що той, хто візьме табличку без дозволу, буде покараний богами, а усі його нащадки стануть вигнанцями. Непоганий захист бібліотеки від крадіжок! 
 
В Арабському халіфаті бібліотеки мали назву «Будинки мудрості» і були майже священними спорудами. Перш ніж увійти до бібліотеки, читачі вмивалися біля джерела, що знаходилось при вході. Читали вони сидячи на бібліотечній підлозі, яку застеляли килимами. 
 
У 43 р. до н.е. величезна бібліотека стала весільним подарунком. Римський полководець Марк Антоній подарував Пергамську бібліотеку, що налічувала майже 200 тисяч книг, єгипетській цариці Клеопатрі. Оце королівський подарунок! Щоправда, історики й досі сперечаються щодо правдивості цього факту:)
 
Перший список вимог до бібліотекарів запропонував італійський герцог Федеріко да Монтефельтро у ХV ст. До переліку вимог увійшли освіта, приємний характер та зовнішність, красномовство тощо. 
 
А чи знали ви, що велику роль в історії бібліотек відіграв письменник Йоганн Гете? Він 30 років опікувався книгозбірнями. Саме Гете ввів ще кілька вимог до роботи бібліотекарів: вони мали оберігати книжкові фонди, вести облік книг та забезпечити постійну роботу книгозбірень. А ще Гете ввів правило «Книги, повернені в неналежному стані, не приймати».
 
1876 року була створена перша Американська бібліотечна асоціація, а згодом, у 1887-му – професійна бібліотечна школа. Їх засновником був директор Колумбійського університету Мелвілл Дьюї. Він активно долучав до роботи з книгами жінок, що викликало чимало розмов, адже до ХХ ст. бібліотекарями були лише чоловіки.  
 
1955 року у своєму романі «Магелланова хмара» польський письменник Станіслав Лем пророкував створення унікальної тріонової бібліотеки:  «... У 2531 році було введено новий спосіб зберігання людської думки. Стали використовувати Тріон - маленькі кристали кварцу. Кристалик розміром з піщинку міг утримувати в собі стільки ж інформації, скільки міститься в стародавній енциклопедії. Була створена єдина для всієї земної кулі Центральна тріонова бібліотека... ».  Минуло не так багато часу, як пророкував Лем, але схоже його ідеї потроху реалізовуються. Носії формації продовжують зменшуватися у розмірах, а світові книгозбірні відкривають онлайн доступ до своїх архівів. Що ж, чекаємо на створення всесвітньої бібліотеки:)

Актуальна інформація про бібліотеки України(сайти)

Сайти бібліотек України

 







Національна бібліотека України
імені В.І.Вернадського.





 Національна бібліотека України
імені Ярослава Мудрого

(Національна парламетська бібліотека України
з 14 грудня 2016 року -
Національна бібліотека України ім.Я.Мудрого)




Харківська державна нукова
бібліотека імені В.Г.Короленка






Наукова бібліотека 
Національного університету
"Києво-Могилянська академія"





Державна Науково-Технічна
бібліотека України.




Кіровоградська обласна 
універсальна наукова
бібліотека ім.Д.І.Чижевського






 

Електронні версії підручників для учнів 1 -11 класів

 



Електронні версії підручників для учнів 1 -11 класів


http://school108.edu.kh.ua/shkiljna_biblioteka/vam_dopitlivi/


https://pustunchik.ua/ua/games/puzzles


https://pepi.com.ua/rozmalovky/rozmalovky-onlain.html


https://sonyashnik.com/paint/9/63/15_0.html


https://vezha.ua/chym-zajnyaty-ditej-vdoma-na-karantyni-porady-vid-vezhi/


https://childdevelop.com.ua/worksheets/tag-klas1/


https://osvita.ua/school/57607/

День пам’яті Захисників Донецького аеропорту

“Кіборги” вистояли, не встояв бетон”, – фраза, яка увійшла в історію разом із подвигом українських бійців.
Бої за Донецький аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року, тобто 242 дні. В обороні також брали участь волонтери і медики, тому в День пам’яті кіборгів вшановують і їхню пам’ять.

 

середа, 8 січня 2025 р.

90 років з дня народження В.Симоненка

Сьогодні, 8 січня, виповнюється 90 років з дня народження Василя Андрійовича Симоненка — видатного українського поета, журналіста, представника «шістдесятників». Його творчість вирізнялася серед інших - глибоким гуманізмом та патріотизмом.
Цікаві  факти з життя поета:

1. Народження: Народився 8 січня 1935 року в селі Біївці, Полтавська область.

2. Освіта: Закінчив факультет журналістики Київського університету.

3. Творчість: Його вірші вражають простотою і глибокістю. Найвідоміші збірки: «Тиша і грім», «Земне тяжіння». Багато його віршів, як-от «Лебеді материнства», стали класикою української літератури.

4. Журналістська діяльність: Працював у газетах Черкащини. Був принциповим у своїй роботі, критикував несправедливість.

5.  Помер 13 грудня 1963 року за загадкових обставин у 28 років. Існують версії, що його смерть пов'язана з переслідуваннями КДБ через його активну громадську позицію.

6. Спадок: Симоненко став символом українського національного пробудження.